Про стан роботи з упорядкування сміттєзвалищ на території Сквирського району

 

СКВИРСЬКА РАЙОННА РАДА

КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

Р І Ш Е Н Н Я

ПРОЕКТ

Про стан роботи з упорядкування

сміттєзвалищ на території Сквирського району

 

Заслухавши та обговоривши інформацію начальника відділу з питань цивільного захисту ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та житлово-комунального господарства Сквирської райдержадміністрації Ворушила М.С. та Сквирського міського голови Скочка В.А. «Про стан роботи з упорядкування сміттєзвалищ на території Сквирського району», районна рада відмічає, що однією з найважливіших екологічних проблем в Сквирському районі є неналежна експлуатація полігону твердих побутових відходів, який потребує реконструкції. Накопичення несанкціонованих сміттєзвалищ створюють небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров’я людей та підлягають утилізації в установленому порядку. Причиною їх зростання є недосконала практика поводження з відходами, а також зміна їх морфологічного складу, яка відбулася впродовж останніх кількох десятиліть.

На території Сквирського району функціонує один діючий полігон твердих побутових відходів, який знаходиться в урочищі «Єрчиківський ліс» на відстані 2,6 км від межі міста Сквира. Балансоутримувач - КП «Сквирське комунальне господарство». Проектна потужність полігону становить 140 тис. тон, наповненість складає майже 80%. Головні недоліки, допущені в організації діючого полігону, які спричиняють екологічні насідки, - це відсутність огорожі, недостатньо обладнаний контрольно-пропускний пункт полігону ТПВ та недотримання санітарної відстані до лісового масиву, відсутність проведення робіт з трамбування та пошарової ізоляції твердих побутових відходів.

Проводиться недостатній контроль за додержанням юридичними та фізичними особами вимог у сфері поводження з виробничими та побутовими відходами, який відповідно до ст.21 ЗУ «Про відходи» покладено на органи місцевого самоврядування.

Санітарна очистка населених пунктів та ліквідація несанкціонованих звалищ проводиться за рахунок власних ресурсів сільських рад, співучасті працівників соціальної сфери та сприяння сільськогосподарських підприємств, які знаходяться на території сільських рад, шляхом проведення суботників та вивезення сміття.

Відповідно до п. і ч. 1 ст. 32 Закону України «Про відходи» з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров′я людини забороняється з 1 січня 2018 року захоронення неперероблених (необроблених) побутових відходів.

Збільшення кількості накопичених відходів на території Сквирського району є передумовою для будівництва сміттєпереробного заводу, завдяки якому впровадиться розподільний збір та сортування сміття, що значно зменшить негативний вплив на оточуюче навколишнє середовище.

Не у всіх територіальних громадах запроваджено централізований вивіз сміття. Договори на вивезення і захоронення ТПВ укладено між КП «Сквирське комунальне господарство» та Антонівською, Горобіївською, Кам’яногребельскою, Тарасівською, Малолисовецькою, Рогізнянською, Рудянською, Самгородоцькою, Тхорівською, Чубинецькою, та Шамраївською сільськими радами. По місту Сквира станом на 01.01.2018 року загальна кількість укладених договорів складає 3693, з них: багатоквартирні будинки – 1258, приватний сектор – 2435. В тому числі за 2017 рік - 520 договорів, з них приватний сектор складає 418, багатоквартирні будинки – 53, підприємства – 49.

Укладено договори на вивезення твердих побутових відходів ТОВ «ЕКО-ЕНЕРГОПРОМ» (м. Біла Церква) з Красноліською сільською радою та ТОВ «ЕКОПРОМГРУП» (смт Кожанка Фастівського району) з Великополовецькою сільською радою.

В Мовчанівській та Самгородоцькій сільських радах вже прийняті місцеві програми поводження з твердими побутовими відходами, а решта територіальних громад Сквирського району затверджуватиме їх у цьому році.

Сільськими радами, такими як Домантівська, Красноліська, Рогізнянська, Самгородоцька, Тхорівська, Шаліївська та Шапіївська були прийняті відповідні рішення про виділення земельних ділянок під сміттєзвалища.

Контейнери для збору ТПВ закуплено лише Антонівською (20) та Тхорівською (14) сільськими радами. В цьому році планують - Буківська (18), Домантівська (2), Чубинецька (14), Шапіївська (20) та Пустоварівська сільські ради. Для зменшення обсягів сміття Сквирська міська рада встановила 20 контейнерів для роздільного збору пластику та скла.

Згідно «Програми поводження з твердими побутовими відходами у Київській області на 2017-2020 роки» (рішення КОР від 19.05.2017р. № 302-14-VII), передбачено проведення реконструкції полігону ТПВ у м. Сквира, замовником якої виступає Департамент регіонального розвитку та житлово-комунального господарства Київської обласної державної адміністрації. Сквирською районною радою було прийняте рішення №07-16-07                      від 27.07.2017 року «Про затвердження Програми поводження з твердими побутовими відходами у Сквирському районі на 2017-2020 роки», відповідно до якого Сквирській міській раді було рекомендовано до 01.11.2017 року виготовити правовстановлюючі документи на земельну ділянку, на якій розміщено полігон твердих побутових відходів. Проте, станом на 01.02.2018 року Сквирською міською радою документація не виготовлена.

Вищезазначеним рішенням сесії Сквирської районної ради також було рекомендовано сільським радам порушити клопотання перед Головним управлінням Держгеокадастру у Київській області щодо виділення земельних ділянок для облаштування тимчасових полігонів твердих побутових відходів місцевого користування. Проте, жодне клопотання сільськими радами не порушувалось.

Відповідно до Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Закону України «Про відходи», враховуючи пропозиції та рекомендації постійної депутатської комісії з питань агропромислового комплексу, земельних, водних та лісових ресурсів, керуючись пунктом 16 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Інформацію начальника відділу з питань цивільного захисту ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та житлово-комунального господарства Сквирської райдержадміністрації Ворушила М.С. та Сквирського міського голови Скочка В.А. «Про стан роботи з упорядкування сміттєзвалищ на території Сквирського району» взяти до відома (додається).

2. Сквирській райдержадміністрації разом з міською та сільським радами:

- до 01.06.2018 року вивчити питання щодо залучення інвестицій на будівництво сміттєпереробного заводу (сміттєсортувальних ліній), які відповідатимуть екологічним стандартам;

- проводити роз’яснювальну роботу в навчальних закладах та серед населення щодо запобігання утворення відходів, зменшення кількості відходів, шляхом передбачення повторного використання продукції або подовження їх життєвого циклу, щодо заборони утворення стихійних сміттєзвалищ та про відповідальність за забруднення територій;

- не допускати виникнення та поширення безхазяйних відходів на території Сквирського району.

3. Сквирській міській та сільським радам:

- забезпечити виконання рішення Сквирської районної ради №05-09-07    від 25.08.2016 року про сприяння відкриття пунктів прийому вторинної сировини;

- в термін до 01.04.2018 року забезпечити безумовне виконання рішення сесії Сквирської районної ради від 27 липня 2017 року №07-16-07 «Про затвердження Програми поводження з твердими побутовими відходами у Сквирському районі на 2017-2020 роки»;

- в термін до 01.04.2018 року розробити та затвердити місцеві Програми поводження з твердими побутовими відходами, передбачивши кошти на їх фінансування та закупівлю контейнерів для роздільного збору сміття;

- забезпечити контроль за додержанням юридичними та фізичними особами вимог у сфері поводження з виробничими та побутовими відходами відповідно до закону та розгляд справ про адміністративні правопорушення або передача їх матеріалів на розгляд інших державних органів у разі порушення законодавства про відходи;

- укласти угоди зі спеціалізованими підприємствами на збір та утилізацію твердих побутових відходів;

- визначити місця розміщень майданчиків для збору твердих побутових відходів;

- забезпечити повну ліквідацію стихійних сміттєзвалищ в населених пунктах та на прилеглих територіях, проведення рекультивації земель на місці їх існування, очищення лісосмуг від сміття, території уздовж доріг та водних джерел, тощо.

  • Клопотати перед народними депутатами України Гудзенком В.І. та      Сольваром Р.М., як перед суб’єктами законодавчої ініціативи, щодо:

- відтермінування заборони захоронення неперероблених (необроблених) побутових відходів, передбачених нормою Закону України «Про відходи» до прийняття нової Програми поводження з твердими побутовими відходами (остання була ухвалена у 2004 році і розрахована до 2011 року);

- ініціювання перед Кабінетом Міністрів України виконання Україною зобов’язань, передбачених Директивою 2008/98/ЄС Європейського парламенту і Ради Європи від 19 листопада 2008 р. про відходи, якою передбачена ієрархія поводження з ними:

1) запобігання утворенню відходів;

2) підготовка до повторного використання;

3) перероблення відходів;

4) інша утилізація, в т.ч. шляхом відновлення енергії;

5) видалення на полігони.

5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань агропромислового комплексу, земельних, водних та лісових ресурсів та заступника голови Сквирської районної ради Грищенко О.Г.

Голова ради                                          В.В. Гриша

 

м. Сквира

_______________ 2018 року

___-22-07