Про стан виконання Програми забезпечення населення Сквирського району якісною питною водою в достатній кількості на 2011-2020 роки

СКВИРСЬКА РАЙОННА РАДА

КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

 

 

Про стан виконання Програми

забезпечення населення Сквирського району якісною питною водою в достатній кількості

на 2011-2020 роки

 

Заслухавши інформацію начальника відділу з питань цивільного захисту, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та житлово-комунального господарства райдержадміністрації Ворушила М.С., начальника відділу Державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства управління Держпродспоживслужби в Сквирському районі Теплової Л.Т. «Про стан виконання Програми забезпечення населення Сквирського району якісною питною водою в достатній кількості на 2011-2020 роки», затвердженої рішенням сесії Сквирської районної ради №05-09-06 від 23 листопада 2011 року, районна рада відмічає, що населені пункти Сквирського району забезпечені поверхневими та підземними джерелами питного водопостачання, які не в повному обсязі відповідають санітарним нормам. Технічний стан та зношеність основних фондів систем питного водопостачання незадовільні та характеризуються високою енергоємністю.

Централізоване водопостачання населення Сквирського району здійснюється з 19 водогонів, в тому числі 1 комунального, 3 відомчих та 15 сільських. Для питного водопостачання використовується також 4 бювети у місті Сквира, 1 в селі Великі Єрчики, криниці громадського користування, індивідуальні криниці та свердловини.

КП «Сквирське комунальне господарство» експлуатує 60,9 км водопровідних мереж, 34 км каналізаційних мереж, 1 водопровідно-насосну станцію, 6 каналізаційно-насосних станцій, 1 водопровідно-очисну та 1 каналізаційно-очисну споруди, 12 свердловин. Зношеність системи водопостачання та водовідведення становить близько 50%.

Вода з підземних джерел, що переважно використовується в районі з Бучакського водоносного горизонту, характеризується в більшості випадків надмірним вмістом заліза та жорсткістю. Зафіксовано, що в Сквирському районі значно погіршилась якість питної води:  якщо в 2015 році по місту Сквира відхилення по санітарно-хімічних показниках становили 6,25%, то в 2016 році - 69,6%.

Згідно досліджень 226 проб води за санітарно-гігієнічними показниками - перевищення вмісту нітратів виявлено в 138 пробах (61%) в межах від 53,47 до 240,26 мг/дм3, що не відповідає вимогам Державних санітарних норм та правил. За результатами періодичного медичного огляду показник стану захворюваності дітей, віком від 0 до 6 років збільшився на 10% – це захворювання крові, хвороби системи кровообігу та сечостатевої системи; серед дорослого населення - серцево-судинні, ниркові та сечокам’яні захворювання.

За результатами лабораторних досліджень не відповідає вимогам ДСанПІН «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» по мікробіологічних показниках вода сіл Шамраївка (3 шахтні криниці), Пустоварівка, Чубинці (2), Тхорівка (1); по санітарно-хімічних показниках вмісту нітратів від 51,62 до 156,71 мг/дм3, при нормі до 50 мг/дм3 - Тхорівка (2 шахтні криниці), Пустоварівка, Шамраївка (4), Буки (1).

За період 2011-2016 років кошти з районного бюджету на реалізацію заходів, передбачених Програмою забезпечення населення Сквирського району якісною питною водою в достатній кількості на 2011-2020 роки не виділялись.

По м.Сквира Програма виконана не в повній мірі через відсутність відповідного фінансування, ліквідацію КП «Сквираводоканал» та тривалою його реорганізацією.

Не збудовано установку пом’якшення води на водонапірній станції-2, що було заплановано на 2012 рік, на міському водогоні з 2012 року не працює станція для знезалізнення питної води. Проте, КП «Сквирське комунальне господарство» проводились ремонти насосного обладнання артезіанських свердловин, насосних станцій, водопровідних та каналізаційних мереж, каналізаційних очисних споруд, колодязів та водопровідних колонок, частково виконано ремонти будівель на водонапірній станції-2 та каналізаційно-очисних споруд.

За рахунок коштів міського бюджету завершені роботи по будівництву нового водогону по вул. Відродження, підключено нову водопровідну мережу. В районі масиву «Ярки» проводиться реконструкція мереж водопостачання за рахунок коштів державного бюджету та співфінансування з міського. Замінено водонапірну башту по вул.Щорса, проведено гідродинамічну обробку чотирьох свердловин та чистку від мулу гребельних відділень п’яти каналізаційних насосних станцій. Замінено підземний силовий кабель до артезіанської свердловини №7; виконувалась заміна та ремонт запірної арматури.

За рахунок коштів сільських бюджетів виготовлено проектно-кошторисні документації на реконструкцію, будівництво та капітальний ремонт водопровідних мереж в с.Миньківці, с.Руда; в с.Шамраївка - на будівництво 10 артезіанських свердловин та на реконструкцію гідротехнічних споруд Шамраївського водосховища. Проте, кошти на їх реконструкцію ні з державного, ані з обласного бюджетів не надходили.

В 2016 році за рахунок благодійних внесків в с. Великі Єрчики введено в експлуатацію бювет загального користування; в с. Кривошиїнці облаштовано нову свердловину, прокладено новий водогін для забезпечення водопостачання дитячого будинку «Надія», дитячого садка, Кривошиїнської ЗОШ, лікарської амбулаторії ЗПСМ.

В 2015 році за рахунок коштів районного та сільського бюджетів  в селі Чубинці проведено ремонт водопроводу та підключено нову свердловину; в с.Руда за рахунок коштів сільського бюджету та благодійних внесків в системі водопостачання замінено насос, мотор та 160 м труб.

На територіях населених пунктів благоустрій водоохоронних зон та прибережних смуг водних об’єктів, укріплення берегів річок і водосховищ та розчищення русел річок і дна водосховищ покладено на орендарів водних об’єктів, які не в повному обсязі це виконують.

Протягом квітня-травня 2012 року аварійною бригадою на території 16 населених пунктів Сквирського району зібрано та вивезено на утилізацію 105,4 тонни непридатних та заборонених до використання хімічних засобів захисту рослин. За рахунок коштів з Державного фонду охорони навколишнього природного середовища вивезено 63,47 тонни, понадпланово - майже 42 тонни. Але, на території хімскладу колишнього радгоспу «Сквирський» на зберіганні по даний час залишається ще 10,4 тонни, які було затарено в пластмасові ємкості на піддонах і які були готові для відправки на утилізацію. Проте, кошти на знешкодження непридатних для використання пестицидів та тари від них не виділялись, а тому сьогодні хімічні відходи завдають значної шкоди довкіллю.

Рішенням постійної депутатської комісії з питань соціально-економічного розвитку району, бюджету і фінансів від 13.09.2016 року прийняті відповідні висновки та рекомендації Сквирській райдержадміністрації щодо клопотання про утилізацію 10,4 тонн хімічних відходів та виділення для цього необхідної суми коштів.

Враховуючи пропозиції та рекомендації постійних депутатських комісій Сквирської районної ради, керуючись пунктом 16 ч. 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» районна рада

 

В И Р І Ш И Л А:

1. Інформацію начальника відділу з питань цивільного захисту, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та житлово-комунального господарства райдержадміністрації Ворушила М.С., начальника відділу Державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства управління Держпродспоживслужби в Сквирському районі Теплової Л.Т. «Про стан виконання Програми забезпечення населення Сквирського району якісною питною водою в достатній кількості на 2011-2020 роки» взяти до відома (додається).

2. Рекомендувати Сквирській райдержадміністрації до 01.12.2016 року представити в новій редакції Програму забезпечення населення Сквирського району якісною питною водою в достатній кількості на 2017-2020 роки для затвердження на сесії Сквирської районної ради. В Програмі передбачити заходи:

- з покращення якості питної води, в т.ч. заходи з санітарної обробки криниць та інших джерел водопостачання;

- з реконструкції існуючих мереж водопостачання та будівництво нових, які необхідні для забезпечення населення Сквирського району якісною питною водою;

- з пониження енергоємності мереж та зниження собівартості водопостачання.

3. Рекомендувати Сквирській міській раді в бюджеті на 2017 та наступні роки передбачити кошти на:

- будівництво установки пом’якшення води на водонапірній станції-2 в м.Сквира;

- капітальний ремонт станції для знезалізнення питної води з установкою додаткового фільтра в м.Сквира до 01.03.2017 року;

- реконструкцію та капітальний ремонт систем водопостачання і водовідведення, передбачені Програмою.

4. Рекомендувати Сквирській міській та сільським радам:

- розробити та затвердити Програми забезпечення населення якісною питною водою в достатній кількості на 2017-2020 роки та передбачити кошти на їх фінансування;

- в бюджетах на 2017 та наступні роки передбачити кошти на розробку проектно-кошторисної документації на будівництво, реконструкцію та капітальний ремонт систем водопостачання та водовідведення в населених пунктах Сквирського району, відповідно до потреби.

5. Рекомендувати власникам водопроводів, КП «Сквирське комунальне господарство» спільно з Сквирською міською та сільськими радами:

утримувати санітарні зони джерел водопостачання та водних об’єктів в належному стані;

інформувати населення щодо якості питної води відповідно до вимог Закону України «Про питну воду та питне водопостачання».

6. Рекомендувати Сквирській райдержадміністрації:

- клопотати перед Міністерством екології та природних ресурсів України та Департаментом екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації щодо утилізації 10,4 тонн хімічних відходів, що знаходяться на території хімскладу колишнього радгоспу «Сквирський» та взяти на контроль вирішення цього питання;

- виділити необхідну суму коштів з районного бюджету для влаштування тимчасового герметичного місця зберігання 10,4 тонн хімічних відходів до їх утилізації.

7. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань агропромислового комплексу, земельних, водних та лісових ресурсів.

 

 

Голова ради                                                  В.В. Гриша

 

м. Сквира

27 жовтня 2016 року

№ 05-10-07

 

 

 

Програма  забезпечення населення Сквирського району

якісною питною водою в достатній кількості на 2011-2020 роки див. файл

Довідка Сквирської райдержадміністрації про виконання Програми  див. файл

Довідка Сквирської райдержадміністрації щодо знешкодження непридатних пестицидів див.файл

Див. поіменне голосування